Map It

Map City Services

Enter an address:
(e.g., 410 S Fifth Street)
Click...
 

  Features

Metro Newsroom


Metro Council to honor Outstanding Community leaders as part of Black History month

Wednesday February 22, 2012

For Immediate Release:
Louisville Metro Council
Contact: Tony Hyatt 574-4137/526-3622
                Stephen Haag 574-1204/645-1752

On Thursday, February 23rd the Metro Council’s Community Affairs Committee will hold a special meeting to honor Outstanding Community leaders as part of its 2012 Black History Month Program.

The meeting begins at 12:00pm in Council Chambers, 601 West Jefferson Street.

“Every year, the Committee and the Metro Council are pleased to shine the spotlight on citizens in our districts who work for change,” says Councilwoman Barbara Shanklin (D) 2 Chair of the committee. “Many times they receive no recognition for the contribution they make so our community can be a better place to live.”

Honors are given in two different categories: the first goes to a special group of people who work for an organization. Then individual honors will be given to 25 people.

Below are the honorees for the 2012 Black History Program:

Special honoree recognition will be presented to WLOU/WLLV/FM 104.7. The Community Affairs Community will present honors to the station’s management and staff for their service to the African American community. To be honored are: Ben Walker, Krystal “Ms Krystal” Goodner, Broderick Purvis, Jerry “J-Hazz” Hazard, Teresa “TK” Kellam, Vincent Graves, David Autry, James Ford—Program Director and Bill Price-General Manager.

The following individuals will be honored for their work in the community:



District 1 – Rev. Byron L. Cox

District 2 – “Miss Dee” Masden

District 3 – Mary Vaughn

District 4 – Samuel Watkins, Jr.

District 5 – Rev. Geoffrey Ellis

District 6 – Michael Dean

District 7 – Matthew Carson

District 8 – Bill Redden

District 9 – Jeffrey Gray

District 10 –Joel Whitehurst

District 11 –Wanda Brown

District 12 – Katrina Marshall

District 13 –Michael McKissick

District 14 –Ira & Ruby Washington

District 15 – Mary Steel

District 17 – Juanita L. White

District 18 –Judge Janice Martin, Esq.

District 19 – Hattie Tillman-Downs

District 20 – John R. Fleming Jr.

District 21 – Dr. Renee Campbell

District 22 – Angeline Charleston

District 23 – James L. Linton

District 24 – Larnelle Harris

District 25 – Ms. Wanda Trigg

District 26 =Tyrone Campbell

Sponsor:
Barbara Shanklin (D) 2